E-shop FUTONY.CZ

0 Kč

Hlavní menu
Články, informace, referencePsali o nás - KIDOKAI znamená cesta kultivace energie

kidokai-energie.jpg

Možná jste se již setkali s tímto exoticky znějícím názvem, který je pro nás Středoevropany jen těžko přeložitelný. Zeptali jsme se proto přímo zakladatelů Kidokai Richarda a Silvie Jislových, jak vznikl tento název, co znamená a čím vším se vlastně Centrum zdraví a aktivního odpočinku Kidokai zabývá.

Název Kidokai je odvozen z Japonštiny a je složením tří znaků. „Ki“ znamená energie ve smyslu vesmírné, ale i tělesné energie, jejíž narušení vyvolává v těle dysbalance ústící v nemoc. „Do“ je pojem užívaný velmi často v souvislosti s životní cestou nebo bychom mohli říci s rozvojem vlastní osobnosti během naší pozemské existence. A „Kai“ je označení školy nebo instituce, kde probíhá proces tohoto rozvoje.

Nádech exotiky

Zvláštní je způsob, jak tento název vznikl, neboť se objevil během dlouhodobého pobytu v italských Dolomitech a vracel se znovu a znovu během několika meditací i během autogenního tréninku, až jsme ho nakonec zvolili jako náš název. Zpočátku působil hodně exoticky, ale dnes bychom ho již neměnili, neboť se mezitím stal velmi známým. Dokonce i jedna z proslulých japonských učitelek Shiatsu, paní Shizuko Yamamoto, ho z pohledu rodilé Japonky schválila.

Ani japonologové, ani šintoisté

Podobně vznikl i znak naší organizace, který jsme pro změnu konzultovali s opravdovým šintoistickým knězem. Vyskytují se v něm některé prvky ze šintó. Neznamená to však, že jsme japonologové nebo šintoisté. Vyjadřujeme tím pouze skutečnost, že v naší činnosti, zaměřené na obnovování dobré kondice a harmonie v organismu, jsme se inspirovali Japonskem, neboť díky dlouholeté izolaci zde zůstaly zachovány tradiční přístupy ke zdraví a životu, které na západě byli uměle deformovány „moderními“ filozofickými, náboženskými i průmyslovými vlivy. Nejsme ani žádní staromilci – dnes je jasné, že změny k ozdravení planety se musí inspirovat minulostí a aplikovat na přítomnost. Prudká změna stravovacích, pohybových, společenských i kulturních návyků změnila také naše morální a sociální chování. Nemáme ambice změnit vnější svět, ale snažíme se ukazovat možnosti změny vnitřního světa a to každému z našich frekventantů a necháváme výběr zcela na něm. Mnoho z nich pak přichází do našeho tříletého programu zaměřeného nejen rámcově především na Shiatsu, ale v první řadě dává absolventům možnost pochopit vlastní existenci v širších souvislostech a převzít zodpovědnost za svůj vlastní život a jeho další směr.

S tímto zaměřením jsme i budovali centrum v Jablonci nad Nisou a volili okruh lektorů a instruktorů. Programy proto obsahují nejen tradiční umění jako je Shiatsu, Tai chi chuan, Feng shui, Do-in, Tao výživu, ale také Orientální tance, Aikido, Tao fitness a sport. Chceme ukázat i osobním příkladem, že to opravdu funguje. My oba jsme například letos startovali na mistrovství Evropy v koloběžkovém sportu.

Mgr. Richard Jisl, Foto archiv manželů Jislových

Vyšlo v časopise Regena 9/2003


zpět v historii, zpět na začátek stránky