E-shop FUTONY.CZ

0 Kč

Hlavní menu
Články, informace, referencePsali o nás - Spánek a zdraví

spnek-a-zdrav-img0004.jpg

Lidské bytosti mají spoustu různých potřeb. Jednou z těch nejdůležitějších stále zůstává i odpočinek a spánek. Ač se moderní věda zuby nehty snaží nás těchto neproduktivních potřeb zbavit, stále ještě jsme na nich závislí – a to je možná i dobře. Ne každý si však během spánku opravdu dokáže odpočinout tak, jak doopravdy potřebuje.

Nedokážeme to z různých důvodů. Pokud se najíme později než dvě až tři hodiny před spánkem, naše játra nenaleznou dost prostoru pro vlastní regeneraci a zklidnění a kolem jedné hodiny ranní nás opět vzbudí. Pokud budeme sledovat hrůzostrašný film, náš mozek bude ještě v noci „vytěsňovat“ děsivé scény a my prožijeme bouřlivou noc. Snadný spánek nám také neumožní ani zuřivá hádka s neuzavřeným koncem...

Rušivé elementy

Ale jsou zde další důvody nespavosti, které nejsou už tak notoricky známé. Špatný spánek může způsobovat například otrava vzduchem – tak bychom totiž mohli nazvat stav, který nastává v organismu, když se delší dobu pohybujeme ve vydýchaném prostředí nebo v prostředí se špatnou kvalitou vzduchu či zápachem. V tu chvíli totiž automaticky a podvědomě začínáme dýchat mělce, aby se do organismu nedostávaly škodlivé látky a na úkor toho se nám v těle hromadí oxid uhličitý a ten pak opět zatěžuje naše játra atd.

Kvalitu spánku ale také ovlivňuje prostředí samo, ve kterém odpočíváme a spíme. Naše tělo je součástí přírody a tudíž neustále v ní nachází rovnováhu. Čím je naše okolí během spánku, tedy naše postel, lůžko či matrace více vzdálena přírodě – tedy přírodním materiálům, tím větší rušivý element pak dlouhodobě znamená pro náš organismus.

Kvalita lůžka

Doba molitanových matrací je pomalu u konce – nikdo už nechce spát na matraci podobné koupelnové houbě, kde veškerá vlhkost z těla je vstřebána a pak zůstává navždy uzavřena, podléhajíc plísním ve vašem lůžku.

Nové materiály již vlhko buď neabsorbují, nebo vydýchají, ale spánek na umělé hmotě vytváří v těle chronické napětí, které nám k lepšímu oddechu rozhodně nepřispěje. Kovové pružiny v matracích naproti tomu vytvářejí elektromagnetické pole, dalo by se říci miniaturní svou velikostí, kdyby... Kdybychom v našich postelích netrávili téměř třetinu našeho života. V tomto časovém horizontu i stokrát nic může „utrápit vola“ - jak se říká. Pokud trpíte svalovou dysbalancí nebo jinými chronickými obtížemi, může i tento na první pohled bezvýznamný detail ovlivňovat kvalitu vašeho spánku i zdraví. Jinak působí samozřejmě některé drahé kovy, ale z těch se postele běžně tak často nevyrábějí. Jsou tu samozřejmě ještě vodní lůžka – voda obklopená pláštěm. Z pohledu feng shui je odpočinek do určité míry zajištěný určitou stabilitou, kterou nám vodní lůžko i přes svou podobnost s matčiným lůnem nezajišťuje.

Jak si kdo ustele, tak si lehne

Jak to, že zvířata obvykle ráno vstávají odpočatá a plná energie a u lidí je to mnohem těžší? Většina zvířat totiž v přirozených podmínkách spí na přírodních materiálech.

V historii lůžek a postelí u nás se vždy přírodní materiály používaly v širokém měřítku. Některé materiály dokonce daly i název jednotlivým výrobkům. Všichni známe například slamník nebo žíněnku. Z čeho byly vyráběny je nasnadě. Výhodou byla dostupnost materiálu a možnost znovu naplnění v případě, že se náplň takříkajíc „slehla“. V dnešní době přibývá díky civilizačním vlivům alergiků, ale naproti tomu se můžeme poohlédnout po vhodných materiálech i v zahraničí.

Například Japonci jsou známi svou precizností a propracovaností v přístupu nejen k novým technologiím, ale i ke zdraví. Přesto velká část japonské populace nadále dává přednost spaní na matracích z přírodních materiálů – futonech. Ne každý se již s futonem osobně setkal a tak se sluší si o nich říci něco z hlediska jejich užívání a složení.

Futony s bavlnou

Futony jsou matrace plněné přírodními materiály, které se používají ke spaní, sezení – většinou ve formě sofa – nebo k dalším speciálním účelům. Podle použití se liší svojí tloušťkou, náplní a samozřejmě i tvarem, respektive velikostí.

Nejmenší futony se nazývají zabuton, měří většinou 75 x 75 cm s tloušťkou kolem 5 cm a používají se jako tradiční meditační poduška pro zenovou či jiný typ meditace. Je plněný bavlnou stejně jako futony větších rozměrů, ale stejné tloušťky, které se používají na japonské masáže Shiatsu nebo různé druhy jógových či jiných cvičení.

Naproti tomu futony určené na sezení či spánek jsou silnější – většinou kolem 10 cm – a jejich náplň je více různorodá. Na sezení někdy vystačíte jen s bavlnou, spát na čistě bavlněném futonu je spíše pro askety, kteří preferují velmi tvrdé lůžko. Ti, kteří mají raději „normální“ tvrdost, si oblíbí určitě futon, jenž má vnitřní jádro z kokosových vláken pospojovaných přírodním kaučukem, které je obalené vrstvami vlny a bavlny. Tahle „postýlka“ se zdá na první pohled celkem tvrdá, ale vaše tělo se na ní jakoby rozpustí, neboť kombinuje obě základní vlastnosti dobrého lože – a to tuhost i pružnost.

Zdravá prevence a měkoučká matrace

No a pro ctitele měkoučkých postelí se asi nejlépe hodí futon s jádrem z přírodního latexu-kaučuku, obaleným opět vrstvami vlny a bavlny, který se také výborně hodí i jako matrace na sezení, neboť se dá výborně ohýbat a tvarovat podle aktuální potřeby.

Druhů futonů je samozřejmě ještě celá řada, základem jejich kvality však zůstává způsob jejich plnění. Kvalitní futony se vyznačují několikanásobným stlačováním obsahu z různých směrů, stabilitu zajišťují tzv. štěpy – tj. prošití futonu oboustranně na několika místech – a samozřejmě použitý materiál. Pokud se rozhodujete pro futon ze zdravotních důvodů, nebo jako jejich prevenci, určitě se vyplatí konzultovat výběr s odborníkem.

No a pokud jste se již pro futon rozhodli, nezapomeňte si nařídit před spaním budík, protože na futonu se spí opravdu báječně...

Mgr. Richard Jisl

Vyšlo v časopise Regena 10/2003


zpět v historii, zpět na začátek stránky