Hlavní menu
Články, informace, reference • Psali o nás - Relaxace a regenerace sil (čti dál...)
Důležitou kompenzací dnešního hektického a stresuplného života je v každém směru kvalitní relaxace. Ze svých více než 15ti letých zkušeností terapeuta a lektora Shiatsu, rehabilitačního pracovníka, trenéra a metodika sportu, jakož i vrcholového sportovce mohu říci, že regenerace je jedním z nejdůležitějších faktorů, rozdělující úspěch a neúspěch, zdraví a nemoc. Hlavní součástí pak zmíněné regenerace je bezesporu kvalitní relaxace. Co je to vlastně relaxace. V nejjednodušším vysvětlení si můžeme relaxaci definovat jako osvobození našeho organismu od vědomých i podvědomých tenzí. relaxaci se můžeme věnovat cílevědomě prostřednictvím různých cvičení jako Shiatsu, jóga, Tai chi, autogenní trénink atd.
Je tu však jedna důležitá kategorie tzv. přirozená relaxace, kterou představuje spánek. Vědci zkoumající kvalitu relaxace, měřili její kvalitu a hloubku pomocí napětí jednotlivých svalových vláken na těle a to nejen ve velkých svalových skupinách, ale i ve vnitřních orgánech. Napětí neboli svalový tonus se v normálním bdělém stavu pohybuje kolem hodnoty 70%. 100% svalového tonu již není slučitelné s normální funkcí lidského organismu. Jsou to stavy šílenství, otrav některými jedy, horečnaté stavy atd. Naopak hodnoty svalového tonu klesající pod hranici 26% většinou nejsou již slučitelné se životem, neboť dochází v našem organismu k rozkladným procesům, protože i zachování organismu při životě určitou míru svalového tonu vyžaduje.
Anabolická buněčná regenerace, která se vyskytuje při svalovém tonu kolem 38-26% poskytuje tělu adekvátní prostor nejen pro odpočinek, ale v mnoha případech je doslova léčivá. Bohužel mnoho spáčů se po dobu svého spánku pohybuje v úrovni svalového tonu okolo 60%. to vede k nedostatku regenerace během spánku a dlouhodobě k postupnému vyčerpání organismu.Příčin těchto stavů je několik. Disharmonické prostředí pro spánek, jídlo pozdě na noc, nadbytek stresu a napětí přes den, které již tělo nestíhá zpracovat,a v neposlední řadě i spánek na anorganických umělých materiálech, které také přispívají ke zvýšení svalového napětí.
V lehčích případech je řešením například jen úprava životosprávy, pokud se však nadále budíte s pocitem neodpočinutého organismu, bolestmi zad a podobně, zkuste uvažovat o výměně vašeho lůžka za nové, z přírodních materiálů, či alespoň o matraci či futonu z nich. V některých vážnějších případech nebo při velkém vyčerpání organismu doporučujeme také konzultaci s odborníkem popřípadě několik sezení Shiatsu, které vám pomohou znovunavrátit schopnost vlastní hluboké relaxace.
Mgr.Richard Jisl - fyzioterapeut